Zwierzęta również chronione są przez prawo!

Coraz częściej niestety słyszy się o przypadkach krzywdzenia zwierząt. Czytamy o sytuacjach, gdy właściciele porzucają swoich pupili, bo na przykład nie mają co z nimi zrobić wyjeżdżając na wakacje. Ale czytamy również o najróżniejszych sposobach zaniedbywania zwierząt lub znęcania się nad nimi. Sprawcy takich czynów nie pozostają bezkarni. Jak można przeczytać na https://kruczek.pl, ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie praw zwierząt (Dz. U. 1997 Nr 111 poz. 724 z późniejszymi zmianami) jest podstawowym aktem, regulującym sytuację prawną zwierząt w Polsce.

W myśl ustawy…..

Ustawa o ochronie praw zwierząt zwraca szczególną uwagę na fakt, iż zwierzę nie jest rzeczą, ale istotą, która żyje i czuje, a zatem zdolna jest również do odczuwania cierpienia. Jednocześnie obliguje do zwracania uwagi na potrzeby zwierzaków, zapewniając im opiekę i ochronę. Ustawa wprost zakazuje powodowanie stresu i cierpienia, straszenia i drażnienia zwierząt. Zwraca uwagę na to, że celowe i świadome zadawanie bólu, również nadmierne eksploatowanie ich sił i wykorzystywanie chorych zwierząt do pracy jest niedopuszczalne. Zabronione jest również polowanie bez wymaganych ustawowo uprawnień oraz ranienie zwierząt.

Odpowiednie warunki bytowe

Autorzy portalu Kruczek przypominają, że zgodnie z prawem musimy zwracać uwagę na warunki, w jakich przebywają nasze zwierzęta. Na przykład, kiedy jesteśmy właścicielem psa, to w przypadku dużych mrozów, ulewy lub upału, powinniśmy zapewnić zwierzęciu adekwatne schronienie. Nie zawsze zatem buda jest odpowiednim domem dla czworonoga – czasami trzeba umieścić go w ogrzewanym/chłodnym lub zadaszonym pomieszczeniu. Miejsce, w jakim przebywa nasze zwierzę musi być również odpowiedniej wielkości, a mianowicie umożliwiać swobodną zmianę pozycji ciała. Zakazane jest używanie uprzęży, stelaży czy więzów, które zmuszają do przebywania z nienaturalnej pozycji, powodując ból i uszkodzenia ciała. Może to być również zbyt krótki lub zbyt ciężki łańcuch, który niejednokrotnie zakładany jest bezpośrednio na szyję psa. Zobowiązani jesteśmy również dbać o dostarczanie odpowiedniej ilości karmy i wody.