Jak zadbać o idealną czystość łazienki?

Spośród różnych, znajdujących się w domu pomieszczeń, łazienka jest jednym z najbardziej wymagających, jeśli chodzi o utrzymanie czystości w niej. Łatwo jest czegoś zaniedbać, na coś nie zwrócić dostatecznej uwagi.

Choć to nie pokój, to jednak ważne pomieszczenie. To miejsce, gdzie dba się o czystość ciała, gdzie przeprowadza się różne czynności pielęgnacyjne i służące do relaksu. Trzeba o nią zadbać jak najlepiej.

Ścieranie kurzu, zabrudzeń i czyszczenie luster w łazience

Podstawowe działania dla utrzymania porządku to zmywanie podłogi, przecieranie półek z kurzu. Trzeba także pamiętać o powierzchniach pionowych, jak ścianka kabiny prysznicowej, drzwiczki szafek i lustra. W czyszczeniu takich powierzchni warto korzystać z różnych preparatów. Większość to będą te same, z którymi dba się o czystość w domu, a nie tylko w łazience, to np. płyn uniwersalny, płyn do luster i szyb. Do umywalki i brodzika można używać ten sam preparat co do zlewozmywaka w kuchni. Dla zachowania schludnego wyglądu warto sprzątać w łazience raz na tydzień. Umywalkę można czyścić częściej. By ułatwić sobie ścieranie kurzu, warto jak najwięcej rzeczy schować do szafek. Jeśli jest w nich za mało miejsca, to różne drobiazgi można trzymać w pojemnikach.

Między innymi odświeżacz powietrza znajdziesz na stronie General Fresh – sprawdź dostępne produkty

Eliminacja bakterii oraz pleśni

W łazience, bardziej niż gdziekolwiek indziej, pojawia się problem niewidzialnych wrogów człowieka. To bakterie, pleśnie oraz grzyby, które mogą powodować problemy ze skórą oraz choroby. By się ich pozbyć, nie wystarczy sama regularność sprzątania. Trzeba pamiętać o pewnych zasadach i stosować różne specjalistyczne preparaty. Nie wolno spłukiwać wody w muszli zanim nie zamknie się klapy. Uważać trzeba, co trzyma się zaraz przy sedesie, bo nawet z zamkniętej klapy trochę bakterii się przedostanie.

Ważne jest zapobieganie nadmiernemu zawilgoceniu. Dbanie o czystość w domu wiąże się też z wietrzeniem pomieszczeń. W łazience to nie tylko kwestia zapewnienia dobrej jakości powietrza i eliminacja brzydkich zapachów, ale też zapobieganie wilgoci. Wilgoć to przyczyna pojawiania się pleśni. Do czyszczenia ubikacji warto stosować środki bakteriobójcze i usuwające kamień. Czyścić ją należy często. Można nawet codziennie.

Problem brzydkich zapachów – jak go uniknąć?

Brzydkie zapachy to kolejna zmora osób, które dbają o czystość w łazience. Jeśli instalacja jest prawidłowa, to już regularne sprzątanie powinno zminimalizować ten problem. Gdyby pomimo dbania o czystość, było w łazience nieprzyjemnie, to warto, by ktoś sprawdził prawidłowość podłączenia wyposażenia łazienki. Trzeba też sprawdzić, czy kratka zatykająca otwór wentylacyjny jest podniesiona.

W utrzymywaniu ładnego zapachu pomocna jest soda. Ten produkt stosowany jest na różne sposoby, także by zadbać o czystość w domu. W łazience można wykorzystać jej właściwość pochłaniania zapachów. Trzeba wsypać jej nieco do miseczki i ustawić w tym pomieszczeniu. Można także kupić neutralizator zapachów do łazienki. Soda lub neutralizator mogą przydać się i w innych miejscach w domu, gdzie zwykle pojawiają się brzydkie zapachy.