Ultrasonografia – czym jest i jak wygląda badanie?

Ultrasonografia (w skrócie USG) to bardzo powszechne badanie, które pozwala uzyskać obraz tkanek i narządów. Z pewnością wiele osób zostało mu poddanych, a znaczna część nawet kilka razy. Ultrasonografy wprowadzono do szpitali na przełomie lat 60. i 70., a pierwsze doświadczenia związane z wykorzystaniem USG w diagnostyce przeprowadzano w połowie ubiegłego wieku. Powstające coraz to nowsze modele, oferowane na przykład przez ActionMed pozwalają na lepszą i bardziej szczegółową diagnostykę niż dawniej.

Jak wygląda i działa ultrasonograf?

Aparat do USG składa się z sondy i monitora. Sonda jest odpowiedzialna za wytwarzanie i odbieranie ultradźwięków. Wykorzystywane są różne typy głowic ( liniowe, konweksowe, sektorowe), w zależności od obszaru, jaki trzeba zbadać. Wpływ ma również wiek i typ budowy pacjenta oraz położenie danego narządu. Natomiast od tego, jak lekarz przyłoży głowicę USG, zależy rodzaj otrzymanego przekroju – poprzeczny, podłużny oraz skośny. Aby wyeliminować pęcherzyki powietrza, które zakłócają obraz, stosuje się specjalny żel. Badany narząd wyświetlany jest na monitorze – obraz można zatrzymać, a później zmierzyć czy wydrukować. Aparat ultrasonograficzny działa w oparciu o fale ultradźwiękowe, które mogą zostać odbite lub pochłonięte, co później widać na monitorze jako szare lub czarne partie. Ultrasonografia medyczna wykorzystuje częstotliwości od 2 do 50 MHz.

Przebieg badania

Badanie USG jest nieinwazyjne, przebiega zupełnie bezboleśnie. Można je wielokrotnie powtarzać. Pacjent nie jest bowiem narażony na promieniowanie, a ryzyko uszkodzenia narządów wewnętrznych przez fale ultradźwiękowe jest minimalne. Dzięki badaniu możliwe jest uzyskiwanie obrazu w czasie rzeczywistym, precyzyjne pomiary narządów i określanie ich kształtu, wielkości i głębokości położenia. W uzasadnionych przypadkach w trakcie badania stosuje się dożylnie podawany kontrast. Dzięki badaniu USG lekarz może odpowiednio wcześnie wykryć zmiany chorobowe i patologiczne w narządach wewnętrznych.