Srebrna łyżeczka z okazji narodzin – tradycja i symbolika

Skąd wziął się w Polsce zwyczaj obdarowywania nowonarodzonych dzieci łyżeczką wykonaną z czystego srebra? Czy dotyczy on jeszcze jakichś europejskich krajów? Jak daleko wstecz sięga ta tradycja? Jaki przesąd się za nią kryje? Sprawdźmy jakie znaczenie ma przepiękny podarunek marki Hefra, który wręczamy niemowlętom jako rodzice, chrzestni lub inne bliskie osoby.

Historia srebrnej łyżeczki

W naszej kulturze dość nowy zwyczaj, w krajach anglosaskich, z których to właśnie przywędrował do nas ma długą historię. Tradycja obdarowywania nowo narodzonych dzieci srebrnymi łyżeczkami praktykowana jest wśród wyspiarzy już od kilku stuleci, a dokładniej od XIV wieku – okresu panowania epidemii dżumy. Zaraza spowodowała śmierć około 30% mieszkańców Starego Kontynentu. W Wielkiej Brytanii odsetek zgonów ludzi zamożnych wyniósł 25% a ubogich ponad 50%. Dużą różnicę tłumaczono wówczas wykorzystywaniem przez wyższą klasę srebrnej zastawy, dzięki której do ludzkiego organizmu przenikać miały cząsteczki srebra o zbawiennym działaniu wzmacniającym odporność, chroniącym przed bakteriami i wirusami.

Tradycja upominku dla nowonarodzonych dzieci

Jako, że srebro od wieków znane było z antyseptycznego działania wierzono, że może uchronić przed epidemią dżumy i zwiększyć szanse na przeżycie. Z tego względu rodzice kupowali swoim dzieciom do ssania właśnie srebrne łyżeczki. Od tamtego czasu oczywiście wiele się zmieniło – dzieciom nie podaje się już do buzi eleganckich elementów zastawy. Pięknie zdobione srebrne łyżeczki dostępne na www.hefra.pl stanowią dziś raczej upominek symboliczny. W końcu nie bez powodu odpowiednikiem polskiego powiedzenia „w czepku urodzony” w języku angielskim jest „urodzić się ze srebrną łyżeczką w ustach”.