Co to są metale nieżelazne?

To, że żelazo jest najpopularniejszym i najczęściej wykorzystywanym metalem nie ulega żadnym wątpliwościom. Służy przecież do produkcji stali. To dlatego, cała reszta metali zaliczana jest do grupy tzw. metali nieżelaznych, które nie zawierają w swoim składzie tego pierwiastka. Podobnie, jak on są jednak powszechnie wykorzystywane w przemyśle i gospodarce. Produkowane przez grupę Boryszew często okazują się wręcz niezastąpione. Przedstawiamy właściwości i zastosowanie dwóch z nich, a mianowicie cynku oraz miedzi.

Cynk

W dzisiejszych czasach dla szeroko pojętego przemysłu niewątpliwie najważniejsze są właściwości antykorozyjne cynku. Metalem tym, na zasadzie warstwy ochronnej przed niepożądanym działaniem czynników atmosferycznych pokrywa się stal, dzięki czemu nie jest konieczna jej konserwacja. Cynkowanie stali i żelaza stanowi połowę podaży cynku, który jest szczególnie ważny dla branży budowniczej, samochodowej i lotniczej. Prócz tego, www.boryszew.com.pl podaje, że z cynku wytwarza się ciśnieniowe odlewy, m.in. obudowy silników, zabawki, elementy wzornicze, produkuje elementy z mosiądzu i brązu, np. rury i krany, a także baterie i pokrycia dachowe.

Miedź

Łacińska nazwa pierwiastka o symbolu Cu, czyli Cuprum wzięła się od tego, że początkowo określano go mianem metalu cypryjskiego. Dziś, miedź jest głównym składnikiem brązów, które jak wiadomo mają swój nieoceniony udział w rozwoju cywilizacyjnym. To od nich pochodzi przecież nazwa jednej z historycznych epok, czyli epoka brązu. Współcześnie z miedzi wytwarzania się różnego rodzaju maszyny, pokrycia dachowe, a także stopy (brązy i mosiądze). Co więcej, jako, że metal ten wykazuje silne właściwości bakteriobójcze, jest wykorzystywany do produkcji klamek, poręczy oraz łączników elektrycznych.

Tags: ,