Jak przezimować hortensje w donicach?

Hortensje ze sklepu ogrodniczego Gardenowo należą do tych roślin, które przepięknie prezentują się na ogrodowych rabatach. Zachwycają przede wszystkim wytwornymi kwiatostanami o kulistym kształcie. Na szczęście dla osób, które niekoniecznie mają miejsce w swoich ogrodach na nowe krzewy lub w ogóle nie posiadają własnego kawałka ziemi, okazuje się, że hortensje z powodzeniem można hodować w donicach. Jakiej pielęgnacji, szczególnie w okresie zimy potrzebują, aby przetrwać mroźne miesiące i na wiosnę ponownie zakwitnąć na naszych balkonach, tarasach i patiach?

Donice odpowiednie dla hortensji

Przede wszystkich, chcąc uprawiać hortensje na balkonach i tarasach, musimy zadbać o odpowiednie dla nich donice. Na tym polu, rośliny dostępne na www.gardenowo.pl nie są szczególnie wymagające. Duże liście i kolorowe kwiatostany pasują do większości pojemników i donic – mogą one być wykonane z kamienia, ocynkowanej blachy, ceramiczne, a nawet drewniane. Wobec tego, kształt i materiał to kwestia indywidualnego gustu. Natomiast, ze względów praktycznych, każda donica na hortensje musi mieć na dnie otwory, którymi będzie odpływać nadmiar wody. Powinna być także odpowiednio duża – w przypadku młodych sadzonek równa 10 litrom, zaś starszych roślin nawet 100 litrom.

Zimowanie hortensji w doniczce

Na czas zimy hortensje uprawiane w donicach wymagają specjalnego zabezpieczenia. Decyduje o tym fakt, że pączki kwiatowe tworzą się już latem, aby rozwinąć się na przyszły rok. Nie można więc dopuścić do ich przemarznięcia. Odmiany, które nie są mrozoodporne należy najpierw przesuszyć, oberwać liście i przenieść np. do szopy, garażu lub piwnicy. O tej porze roku hortensje nie potrzebują światła, a więc nie musimy obawiać się ciemnych pomieszczeń. Natomiast zapobiegawczo można spryskać je środkiem grzybobójczym. Co ważne, nie wolno dopuścić do tego, by ziemia w donicy całkowicie wyschła, stąd raz na jakiś czas roślinę trzeba podlewać.