Prowizja kredytu hipotecznego – co warto wiedzieć?

Kredyty hipoteczne – ten temat towarzyszy nam już nawet w życiu codziennym. Wystarczy włączyć telewizor lub otworzyć gazetę, aby trafić na kilka reklam tego typu kredytów. Podyktowane jest to rozwijającym się rynkiem nieruchomości – coraz większa liczba osób może pozwolić sobie na nowe mieszkanie, a także coraz większa liczba osób chce się przeprowadzić.

Choć z każdej strony przekazy reklamowe mamią i obiecują najniższe raty i najkorzystniejsze warunki, przed podjęciem decyzji o zaciągnięciu zobowiązania warto dowiedzieć się, jak faktycznie będzie wyglądać jego spłata oraz jak wysokość prowizji wpływa na całość kredytu.

Czym jest prowizja

Zacznijmy od początku: czym jest prowizja kredytu hipotecznego? Bank pobiera jednorazową opłatę – waha się ona między 1 a 5% wartości kredytu, czasem niektóre jednostki, w ramach “promocji”, całkowicie rezygnując dodatkowej kwoty (choć w takich przypadkach pojawia się często konieczność wykupienia np. ubezpieczenia, które potrafi wynieść więcej niż prowizja).

Wpływ tej opłaty na całość kredytu jest niewielki. Zakładając, że prowizja to 1%, przy kwocie 100 000 złotych będzie ona wynosić 1000 zł.

Marża kredytu

Dużo większy wpływ na kwotę, jaką należy oddać bankowi, ma marża. W przeciwieństwie do prowizji, nie jest ona jednorazową opłatą – jest stałym elementem rocznego oprocentowania całego kredytu.

Który kredyt wybrać?

Jak już wspomnieliśmy: na rynku jest wiele kredytów hipotecznych, które różnią się wysokością opłat. Jedne z nich mogą mieć wysoką prowizję, ale niską marżę, inne odwrotnie. Który wybrać? Nie ma jednej, stałej recepty na “kredyt idealny”, należy zastanowić się, jak planujemy spłacać kredyt. Jeśli wybieramy opcję regularnych rat i spłaty w ciągu kilku-kilkunastu lat, lepszą opcją będzie wybranie wyższej prowizji, ale niższej marży. Jeżeli natomiast w planach mamy szybką wpłatę pieniędzy, warto zastanowić się nad zerową prowizją.

Aby dokładnie przeanalizować wysokość kredytu, polecamy sprawdzić go i porównać w kalkulatorze kredytu hipotecznego, dzięki któremu poznasz dokładny plan spłat. Znajdziesz go tutaj: https://hipoteki.net/kalkulator-kredytu-hipotecznego/.