Piękno skryte w srebrze

Z historii szkatułki

Szkatułki, kuferki, puzderka – niezwykle popularne na dworze królowej Bony Sforzy, której biżuteria każdego dnia była oplatana niezwykłą historią. Pierwsze szkatułki tworzono na wzór skrzyń pancernych. Były one wykonywane na zamówienie m.in. przez rzemieślników i jubilerów, stając się ozdobą w gospodarstwach zamożnych kupców i arystokracji. Do takich kuferków wkładano przede wszystkim wysadzanie kamieniami pierścienie oraz bardzo szykowne kolie. Już za czasów króla Augusta III, kiedy ten wydawał swą córkę za Ludwika Bourbona, ofiarował jej w posagu srebrną szkatułkę wypełnioną pamiątkowymi, antycznymi wisiorkami, sprzączkami do butów, a nawet skrawkami tkanin, z których były wykonywane suknie Marii Saskiej.
Masowa produkcja biżuterii pojawiła się w epoce rewolucji przemysłowej, a razem z nią szkatułki do jej przechowywania. Początkowo najbardziej popularne były drewniane kuferki wyścielone satyną bądź welurem. Niektóre z nich były wyposażone w przegródki i szuflady, a czasami lusterka i zegary. Sama Maria Antonina miała w swoim apartamencie dużą porcelanową szafę na kształt komódki na biżuterię.
Do wyrobu szkatułek na biżuterię wybierano także szkło oraz metal. Szczególną popularnością cieszyły się posrebrzane kuferki, które wraz z początkiem XX wieku, charakteryzowały się estetyką secesyjną. Na dworach anglosaskich za czasów królowej Wiktorii znajdowały się bogato zdobione, posrebrzane i pozłacane kuferki, w których chowano także różnorodne znaleziska oraz rodzinne pamiątki.

Kobieco i z klasą

W dzisiejszych czasach pojawiają się różnorodne modele i rodzaje biżuterii, a co za tym idzie – rośnie popyt na produkty do jej przechowywania. Kobiety od wieków kochają błyskotki. Aby o nie dbać, należy zaopatrzyć się w kuferek, który będzie także ozdobą w naszych mieszkaniach. Najpiękniejsze będą klasyczne posrebrzane kuferki, dzięki którym nasza biżuteria zyska nowy blask.

Interesują Cię produkty wykonane ze srebra? Wejdź na https://hefra.pl i zapoznaj się z ofertą firmy Hefra

Tags: