Usunięcie zaćmy to skomplikowany zabieg?

Z wiekiem ludzie zaczynają mieć różne problemy zdrowotne. Starzejąc się przestajemy chodzić, słyszeć czy widzieć. Jednak galopująca do przodu medycyna jest w stanie pomóc na większość uciążliwych schorzeń. Przy problemach ze wzrokiem najczęściej pojawiają się zaćma. Sprawdź ten artykuł i zobacz, czy leczenie tej wady wzroku jest trudne.

O zaćmie

Zaćma jest naturalnym procesem zachodzącym po 50-60 roku życia człowieka. Właśnie wtedy zaczyna dochodzić do pierwszych zmętnień soczewki. Póki co nie da się tego procesu zatrzymać. Istnieją co prawda krople do oczu, mające na celu zahamowanie tego procesu, ale nie ma żadnej gwarancji na ich skuteczność. Wiek nie jest jednak jedyną przyczyną pogorszenia się wzroku. Czasami pacjent zaczyna mieć problemy tego typu ze względu na przyjmowane długoterminowo leki.

Czym objawia się zaćma?

Najczęściej jest to pogorszenie widzenia, bez względu na coraz to nowe okulary. Coraz słabiej widzi się w oddali. W słoneczne dni ma się uczucie, jakby światło słoneczne nas oślepiało. Oczy zaczynają łzawić i szybko się męczą. Odczuwamy dyskomfort podczas pisania i czytania tekstów które po prostu rozmazują nam się przed oczami.

Zaćma to nie wyrok

Choroby oczu nie są jednak, tak jak dawniej, wyrokiem. W dzisiejszych czasach usunięcie zaćmy nie jest problemem. Jest to zabieg łatwy i przynoszący ulgę wielu pacjentom. Bardzo rzadko zdarzają się powikłania. Operacja jest bezbolesna i trwa stosunkowo krótko. Polega ona na wymianie starej zmętniałej soczewki na sztuczną. Zabieg ten nie tylko pomaga zachować wzrok, ale również poprawia jakość widzenia. Dla osób aktywnych zawodowo jest to bardzo istotne. Usunięcie zaćmy jest refundowane przez NFZ co jest dodatkowym atutem i zachętą do skorzystania z tego zabiegu. Podczas zabiegu można wyleczyć również astygmatyzm czy krótkowzroczność.
Jeśli ktoś zaczyna odczuwać pierwsze objawy zaćmy, po przebadaniu i potwierdzeniu choroby dla własnego dobra powinien zapisać się na zabieg. Przyniesie on choremu wiele korzyści.