Jak napowietrzyć wodę w akwarium – poznaj trzy skuteczne sposoby

Każdy z nas, do funkcjonowania potrzebuje tlenu. Tak samo jest z naszymi rybami w akwarium – one również, aby mogły żyć i cieszyć nasze oczy swoim pięknym wyglądem potrzebują tego niezbędnego składnika. Powietrze w akwarium jest niezwykle ważne. A im więcej jest rybek w zbiorniku, tym więcej tlenu zużywają. Potrzebne jest więc napowietrzanie wody. Jak to zrobić?

Sposób pierwszy – naturalny

Napowietrzanie naturalne jest najprostszym sposobem, które doprowadza do zwiększenia objętości tlenu w akwarium. To nic innego jak zasadzenie możliwie jak największej liczby roślin, które produkują tlen w procesie fotosyntezy. Wystarczy odwiedzić stronę internetową https://panaqua.eu, by wybrać odpowiednie podłoże i można tworzyć fantastyczne roślinne kompozycje. Należy jednak pamiętać, że fotosynteza przebiega tylko w obecności światła! Oznacza to, że nocą rośliny nie produkują tlenu, a więc możliwe jest, że mimo naszych starań może dojść do niedotlenienia akwarium.

Sposób drugi – filtr

To dobry sposób napowietrzania wody w akwarium. Woda wypływająca z filtra spada na lustro wody, dzięki czemu powoduje „wciskanie” do środka pewnych ilości tlenu atmosferycznego. W przypadku filtrów zewnętrznych, które są połączone z akwarium tylko rurami można zainstalować dodatkowo tzw. deszczownicę. Dzięki temu woda natlenia się mocniej niż w przypadku filtru z pojedynczym wylotem.

Sposób trzeci – pompa

Akwarium można także napowietrzać z pomocą pomp, tzw. brzęczyków, dostępnych m.in. w sklepie Panaqua. Brzęczyk składa się z bębenka z gumową membraną oraz zaworu. Po włączeniu do prądu ramię poruszane elektromagnesem, drgając uciska i popuszcza na przemian membranę. Dzięki temu powietrze zostaje wypychane z bębenka do zaworu, który podłączony jest z gumową rurką doprowadzającą powietrze do akwarium. Brzęczyki są stosunkowo niedrogie i skuteczne, jednak wydają dość specyficzny, niski dźwięk.