Łazienka EKO

Ekologia jest w ostatnim czasie bardzo popularna, wręcz modna. Można nawet powiedzieć, że nurt ten szybko się rozprzestrzenia, a świadomość zysków płynących z takiego trybu życia jest wśród ludzi coraz większa. Być może dlatego też wiele osób coraz częściej decyduje się na wprowadzanie ekologicznych rozwiązań w swoim najbliższym środowisku – w domu.

Ekologia w łazience

Aby mówić o ekologicznej łazience nie wystarczy użycie odpowiednich materiałów do jej wykończenia. W tym przypadku większe znaczenia ma bowiem ograniczenie używania środków chemicznych oraz nawyki i technologie, które umożliwiają oszczędność wody i energii. I chociaż wielu osobom wydaje się, że ku temu potrzebny jest drogi specjalistyczny sprzęt, to w rzeczywistości okazuje się, że wcale nie jest to warunek konieczny. Są bowiem inne rozwiązana, które zbliżają do bycia ekologicznym.

Oszczędność wody i energii

Ograniczenie ilości wody stanowi nie lada wyzwanie. Pomijając jej konieczne wykorzystywanie do prania ubrań, uwagę zwracają również długie relaksacyjne i odprężające kąpiele. Jednak istnieją rozwiązania, które pozwalają na bycie eko i w tej kwestii. Jednym z nich jest zamontowanie perlatora, np. od firmy Krzemień, który napowietrzając strumień wody ogranicza jej zużycie. Drugim, równie prostym sposobem jest częstsze korzystanie z prysznica niż z wanny. Oczywiście oprócz wody w łazience używamy też prądu. W tym przypadku oszczędzanie wspomoże pilnowanie, by włączać pralkę, gdy jej bęben zapełniony jest w całości, a nie tylko do połowy. Niższe rachunki zauważamy również wymieniając żarówki na oświetlenie ledowe oraz wybierając sprzęty, które zużywają mniej prądu.

Tags: