W jakim celu wykonuje się pomiary oświetlenia w budynkach?

W Polsce istnieje prawny obowiązek wykonywania pomiarów natężenia oświetlenia. Jednym z powodów takiego rozwiązania jest zapewnienie jak największego komfortu pracy osobom pracującym przy komputerach oraz dzieciom i młodzieży uczącej się w szkołach. Jeżeli nie zapewnimy im dostatecznie dobrych warunków, to oprócz złamania prawa możemy przyczynić się do pogorszenia wzroku wszystkich osób przebywających w danym pomieszczeniu. Między innymi w takich sytuacjach swoją pomoc zapewniają biura inżynierskie, które wykonują odpowiednie certyfikowane pomiary.

Jak wygląda procedura wykonania pomiaru natężenia oświetlenia?

Na stronie www.unicon-termo.pl można przeczytać, że dzięki pomiarom oświetlenia możemy stwierdzić, jak duża ilość światła po odbiciu od dowolnej przeszkody dociera w miejsce docelowe. Zbadanie ilości energii świetlnej docierającej w konkretne miejsce nie jest zbytnio skomplikowane. Pomiarów dokonuje się za pomocą urządzenia nazywanego luksomierzem. Jest to miernik natężenia oświetlenia. Ma on zastosowanie zarówno w badaniu ilości światła w budynkach w których wykonywana jest np. działalność gospodarcza jak i w miejscach nie oddanych jeszcze do użytku. Nie istnieją również przeciwwskazania do pomiarów strumienia światła na zewnątrz budynków.

Kogo obejmuje prawny obowiązek do wykonywania pomiarów oświetlenia?

Zgodnie z literą prawa, zobowiązani do korzystania z usług takich firm jak Unicon są dyrektorzy szkół oraz ci, którzy zatrudniają pracowników pracujących przez wiele godzin przy sztucznym oświetleniu. Wymaga tego Rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Każdy pracodawca powinien czuć się w obowiązku do zapewnienia swoim pracownikom odpowiednich warunków pracy.