Jaki ekspres do domu – kapsułkowy, przelewowy czy ciśnieniowy?

Współcześnie mamy już większą świadomość tego, czym jest dobra kawa – w jakie gatunki i rodzaje należy inwestować, jak przyrządzać napar oraz jakimi sprzętami i akcesoriami w tym celu się posługiwać. Rezygnujemy ze średnio smacznej i z pewnością niezdrowej kawy rozpuszczalnej. Poszukujemy przy tym alternatywny dla tzw. „zalewajki” czyli kawy mielonej zalanej wprost w filiżance lub kubku gorącą wodą. W efekcie decydujemy się na zakup profesjonalnego ekspresu, który pozwoli nam cieszyć się ulubioną małą czarną lub napojami mlecznymi na bazie intensywnego espresso w domowym zaciszu. W tym momencie pojawia się jednak kolejny dylemat: „Jaki ekspres okaże się najlepszy?”. Przy pomocy www.sferis.pl podpowiadamy!

Ekspres kapsułkowy

Popularne od pewnego czasu ekspresy kapsułkowe to z pewnością najprostsze i najszybsze w obsłudze urządzenia do parzenia kawy. Wystarczy bowiem wybrać odpowiednią kapsułkę (z ulubioną mieszanką np. espresso, latte, cappuccino), umieścić ją w szufladce maszyny i nacisnąć guzik. Resztę zrobi za nas ekspres. Jakieś minusy? Przede wszystkim ekspresy kapsułkowe uniemożliwiają nam mielenie ziaren kawowca oraz parzenie świeżo zmielonej kawy, zaś kompozycje mleczne zawierają w sobie sproszkowane (przetworzone) mleko. A zatem urządzenia te polecane są dla osób, które cenią swój czas i nie widzą nic przyjemnego w rytuale parzenia pobudzającego napoju.

Ekspres przelewowy

Parząc kawę w ekspresie przelewowym, prawdopodobnie jak w żadnym innym urządzeniu, ogromne znaczenie ma sama kawa. A to dlatego, że tego typu ekspresy nie posiadają żadnych dodatkowych ustawień, a więc nie pozwalają na ingerencję w smak otrzymanego naparu. Stąd kawa powinna być najwyższej jakości oraz świeżo mielona. W komplecie z ekspresem przelewowym najlepiej więc od razu kupić młynek, choćby ręczny. Warto też zadbać o samą wodę – specjaliści polecają np. używanie wyłącznie wody destylowanej, która zapobiega powstawaniu kamienia i osadów, dzięki czemu ekspres się nie psuje. Dużą zaletą ekspresów przelewowych jest atrakcyjna cena, a także możliwość przygotowania jednorazowo dużej ilości kawy, którą podstawka dzbanka stale podgrzewa.

Ekspres ciśnieniowy

Ekspresy ciśnieniowe przez wielu uznawane są za najlepsze urządzenia do parzenia kawy, głównie dlatego, że w stu procentach wydobywają z ziarenek pełnię ich smaku i aromatu. Cały mechanizm ekspresów ciśnieniowych opiera się na specjalnej pompie, dzięki której uzyskiwane jest odpowiednie ciśnienie niezbędne do zaparzenia wyśmienitego naparu. Niestety nie mogą pozwolić sobie na nie wszyscy, gdyż ich cena znacznie przewyższa koszt wyżej wymienionych sprzętów.

Niezależnie od tego, który ekspres wybierzesz, znajdziesz go w sklepie Sferis.