Co to jest doradzanie (planowanie) finansowe?

Doradca finansowy to profesjonalista, który pomaga w organizacji finansów, projektowaniu wyników oszczędności i inwestycji, dzięki czemu można zobaczyć, jak dobrze jest się przygotowanym na emeryturę, i pomaga podejmować decyzje za pomocą pieniędzy, które pomogą osiągnąć cele finansowe wydajnie jak to tylko możliwe.

Niektórzy ludzie prowadzą własne planowanie finansowe, a inni szukają fachowej pomocy. Doświadczony doradca finansowy może zazwyczaj pomóc w poprawie, jakości podejmowanych decyzji finansowych. Jeśli rozważa się zatrudnienie profesjonalnej pomocy, trzeba wiedzieć, czego oczekiwać od dobrego doradcy i jak odróżnić sprzedawcę od kogoś, kto oferuje doradztwo w zakresie planowania finansowego i posiada odpowiednie przygotowanie zawodowe. Zatrudnienie odpowiedniego dobrego doradcy finansowego zaczyna się od zrozumienia, czym jest doradztwo i wiedzą, czego się spodziewać od osoby, którą można zatrudnić.

Co to jest doradzanie (planowanie) finansowe?

Doradztwo to planowanie finansowe, czyli proces określania celów finansowych, na przykład, aby wiedzieć, kiedy klient będzie potrzebować pieniędzy i na co będzie ich używać, a następnie opracować plan działania z określonymi krokami, które musi podjąć, by osiągnąć te cele.

Aby dać dobrą radę, doradca finansowy musi zebrać dane osobowe i finansowe o osobie. Wykorzystuje te dane do tworzenia prognoz pokazujących, kiedy i jak można osiągnąć swoje cele. Prognozy te opierają się na zestawie realistycznych założeń dotyczących inflacji, zwrotów z inwestycji, tego, ile można zaoszczędzić i ile zarobisz i wydać.

Jeśli przeprowadza się rozmowę z doradcą, który zaczyna mówić o konkretnej inwestycji lub produkcie bez wcześniejszego zebrania danych o kliencie i złożenia prognoz dla niego, to prawdopodobnie rozmawia się z kimś funkcjonującym, jako sprzedawca, a nie ze specjalistą od planowania finansowego.

Co robi dobry doradca finansowy?

Dobry doradca finansowy udzieli porady w zakresie wszystkich poniższych kwestii:

  • Co trzeba zrobić inaczej
  • Ile trzeba zaoszczędzić
  • Jakie są rodzaje kont emerytalnych
  • Jaki rodzaj kredytu hipotecznego powinno się mieć, jeśli trzeba będzie go spłacić lub refinansować
  • Jaki rodzaj i ile ubezpieczenia dana osoba potrzebuje (to obejmuje ubezpieczenie na życie, ubezpieczenie długoterminowe, niepełnosprawność, a niektórzy doradcy również udzielają porad w zakresie ubezpieczenia majątkowego, wypadkowego i zdrowotnego)
  • Ile zatrzymać środków w swoim funduszu kryzysowym
  • Jakie zmiany mogą poprawić sytuację podatkową klienta
  • Jaką stopę zwrotu trzeba zdobyć, aby osiągnąć swoje cele w określonym przedziale czasu
  • Czy w późniejszym okresie życia ma sens redukcja zatrudnienia
  • Jaki poziom ryzyka inwestycyjnego jest odpowiedni dla różnych rodzajów kont, które się posiada.

Ponadto wielu doradców finansowych zapewnia doradztwo w zakresie planowania zakupu nieruchomości i usługi planowania podatkowego.

Dobry doradca finansowy nie:

Doradza, dopóki nie zrozumie celów klienta i nie uruchomi dla niego długoterminowego planu finansowego. Jeśli ktoś spotka się z kimś, kto od razu zaczyna mówić o produkcie finansowym, nawet, jeśli nazywa się on doradcą finansowym, jest bardziej prawdopodobne, że jest tylko sprzedawcą.

Dobry doradca finansowy:

Chce zbierać wyciągi z konta i dane dotyczące wszystkich aspektów finansowego życia swojego klienta.