Nie tylko dobre informacje o posiadaniu franczyzy

Posiadanie franczyzy nie jest dla osób o słabym sercu. Pomysł bycia własnym szefem oraz koszty początkowe i dodatkowe zobowiązania wobec korporacyjnego biznesu mogą być wręcz przerażające. Zanim przejdzie się do biznesu, warto upewnić się, że zna się te trzy trudne prawdy:

Utrata pieniędzy

Potrzeba odwagi, aby wydać fundusze na wstępną opłatę franczyzową i podpisać się na linii przerywanej dla małej pożyczki biznesowej. A jeśli franczyza wymaga fizycznej lokalizacji, takiej jak powierzchnia handlowa lub biurowa, istnieje również kwestia podpisania umowy najmu. Przy tak dużej gotówce, zanim jeszcze się otworzy firmę, niektórzy ludzie martwią się, że dokonali złego wyboru w kupowanej przez siebie franczyzie i stracą pieniądze. W rzeczywistości mają rację: może się zdarzyć. Mogą stracić inwestycję – kupujący franczyzy popełniają błędy.

Jednym ze sposobów na uniknięcie błędu w wyborze niewłaściwej marki jest upewnienie się, że jest się dobrym partnerem dla danej branży. Trzeba upewnić się, że posiadana wiedza zawodowa, cechy osobowościowe i budżet są zgodne z franczyzą, którą chce się kupić. Baza franczyz może być do tego bardzo przydatną listą.

WSKAZÓWKA: Specjaliści ds. franczyzy zauważają, że osoby, które odrabiają lekcje na początku procesu zakupu franczyzy i na etapie badań, ostatecznie zwiększają swoje szanse na sukces, jako właściciele franczyzy.

Brak klientów

Często, kiedy otwiera się swoją franczyzę, organizuje się uroczystość z okazji otwarcia, wydarzenie mające na celu zaprezentowanie nowej firmy franczyzowej. Lokalni biznesmeni często uczestniczą w takiej gali. Ludzie (potencjalni klienci) przemierzają wnętrze nowej lokalizacji a w powietrzu unosi się uczucie ekscytacji, dopóki nowość się nie skończy i powstaną powolne dni lub powolne tygodnie – z, niewielu, jeśli w ogóle, klientów. Co jeśli nie można zapłacić czynszu? Co, jeśli nie można spełnić zobowiązań?

Rzeczywistość jest taka, że nowa firma franczyzowa doświadczy pewnych powolnych okresów, to zupełnie normalne. Rzadko zdarza się, aby nowy biznes franczyzowy się otwierał i cały czas płynęli klienci i środki finansowe.

WSKAZÓWKA: Trzeba planować gorsze okresy. Odłożyć fundusze na wypadek sytuacji awaryjnych, aby można było pokryć bieżące wydatki. W ten sposób nie będzie sytuacja tak przerażająca, gdy wystąpi spowolnienie gospodarcze.

Gdy franczyzodawca wypadnie z biznesu

Chociaż rzadko zdarza się, aby franczyzodawca wypadł z biznesu, zdarza się to sporadycznie. Ale czy naprawdę się trzeba się bać, że może się to przydarzyć? Odpowiedź: To zależy.

Jaki jest rzeczywisty współczynnik przeżycia firm franczyzowych?

Na przykład, jeśli chce się zostać franczyzobiorcą w ramach koncepcji franczyzy (mniej niż dwa lata), warto odbyć poważną rozmowę o bankructwie franczyzodawcy z prawnikiem specjalizującym się w sprawach franczyzy zanim podpisze się umowę. Nie chodzi o to, że młodzi franczyzodawcy są bardziej narażeni na upadek. Po prostu, dlatego, że są młodzi, nie mają jeszcze wielu osiągnięć. W związku z tym można nie być w stanie rozmawiać z dużą liczbą franczyzobiorców w ramach swoich badań, (jeśli to możliwe, trzeba rozmawiać z 10 do 15 istniejącymi franczyzobiorcami), ponieważ jest to młody system.

Należy pamiętać, że istnieje wiele starszych sieci franczyzowych, które złożyły wniosek o upadłość na przestrzeni lat. Niektóre z nich, podobnie jak te główne sieci spożywcze na zasadzie franczyzy, skończyły się dobrze, gdy opadł kurz.

WSKAZÓWKA: Trzeba upewnić się, że zostało przeprowadzone jak najwięcej badań. Jeśli to możliwe, porozmawiać z obecnymi franczyzobiorcami i spojrzeć na porównywalne modele biznesowe, aby zobaczyć, jak sobie radzą. Należy również skonsultować się ze specjalistami, w tym z prawnikami, aby upewnić się, że zna się konsekwencje i swoje obowiązki, jeśli franczyza zniknie z biznesu.

Tags: