Certyfikat energetyczny – podstawowe informacje

Certyfikat energetyczny (świadectwo energetyczne) w dzisiejszych czasach jest absolutną koniecznością. Okazuje się niezwykle pomocny zwłaszcza w takich sytuacjach jak odsprzedaż bądź wynajem domu. W przypadku nieposiadania tego dokumentu musimy bowiem liczyć się z wysokimi karami pieniężnymi. Przekonajmy się zatem, czym właściwie jest świadectwo charakterystyki energetycznej budynku oraz kto zobowiązany jest do dysponowania nim.

Świadectwo energetyczne budynku – co to?

Świadectwo charakterystyki energetycznej budynku, nazywane również certyfikatem bądź też paszportem energetycznym jest dokumentem, który zawiera szczegółowy opis budynku pod względem jego zużycia energii. Określa klasę energetyczną budynku oraz ocenia zakres jego zapotrzebowania na energię i wydajność zastosowanych w nim rozwiązań. Na celu ma zapewnienie możliwie największych oszczędności na energii elektrycznej i cieplnej. Certyfikat wydawany jest na okres 10 lat (po tym czasie należy go odnowić).

Certyfikat termomodernizacyjny – kto musi go posiadać?

Obowiązek posiadania świadectwa charakterystyki energetycznej nakłada się na właścicieli lub inwestorów danego budynku. Z tego względu to właśnie te osoby muszą dołożyć wszelkich starań, aby uzyskać tenże certyfikat. W ich gestii leży więc udostępnienie uprawnionemu audytorowi niezbędnych dokumentów, dzięki którym specjalista będzie mógł rzetelnie przygotować świadectwo. W większości przypadków służy temu projekt budowlany obiektu, a także dokument z przeprowadzonej inwentaryzacji.
Sprawdźcie sami co mogą wam zagwarantować Audyty energetyczne – Unicon