Aparat CPAP, czyli skuteczny sposób na leczenie bezdechu sennego

Szacuje się, że na bezdech senny cierpi do 12% mężczyzn i do 5% kobiet. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że ich dolegliwości mogą być klasyfikowane jako oddzielna jednostka chorobowa – bezdech często towarzyszy bowiem otyłości czy nadciśnieniu tętniczemu. Bezdech powinien być jednak obowiązkowo poddany leczeniu, może bowiem potencjalnie zagrażać życiu. Do najskuteczniejszych kuracji zalicza się stosowanie aparatu CPAP.

Zespół bezdechu sennego polega na nadmiernym wiotczeniu mięśni gardła, które prowadzi do całkowitego lub częściowego zatamowania przepływu powietrza. W efekcie pojawia się chrapanie, przerywane gwałtownym, ale krótkotrwałym wybudzaniem się, a w ciągu dnia: bóle głowy, senność, drażliwość, spadek koncentracji, a nawet niespodziewane drzemki. Organizm pozostaje niedotleniony, co w perspektywie czasu zwiększa ryzyko chorób serca, depresji czy udaru – wyjaśnia ekspert z firmy ResMed, specjalizującej się w leczeniu bezdechu sennego.

Bezdech senny – przyczyny

U podstaw bezdechu sennego leżą następujące czynniki:

  • palenie papierosów;
  • spożywanie alkoholu przed snem;
  • otyłość (zwłaszcza nadmiar tkanki tłuszczowej w okolicach gardła);
  • nieprawidłowa budowa dróg oddechowych (wiotkie podniebienie, skrzywiona przegroda nosowa itp.);
  • infekcje i alergie;
  • objadanie się przed snem.

Diagnozowanie bezdechu sennego

Rozpoznania zespołu bezdechu sennego dokonuje się na podstawie tradycyjnego wywiadu lekarskiego i badania laryngologicznego. W ocenie zaburzeń snu często stosuje się tzw. skalę senności Epworth, polegająca na określeniu przez badanego (w skali 0-3) prawdopodobieństwa zaśnięcia w konkretnych sytuacjach życia codziennego (takich jak oglądanie telewizji, czytanie, rozmowa z inną osobą, jazda samochodem itd.).

Wywiad zostaje zwykle uzupełniony przez bardziej specjalistyczne badanie polisomnograficzne, które opiera się na obserwowaniu pacjenta w czasie snu, monitorowaniu stężenia tlenu w krwi i ruchów klatki piersiowej.

Leczenie bezdechu sennego – aparat CPAP

Leczenie bezdechu sennego może odbywać się m.in. przez:

  • redukcję masy ciała (w przypadku otyłości);
  • operacyjne usunięcie nieprawidłowości w budowie gardła czy nosa;
  • wymuszanie pozycji bocznej w czasie snu;
  • odrzucenie czynników zwiększających ryzyko pojawienia się zaburzeń oddychania (alkoholu, papierosów, leków nasennych).

Za jedną z najskuteczniejszych metod uznaje się jednak stosowanie aparatu CPAP. Wymaga to noszenia w czasie snu specjalnej maski, która jest podłączona do urządzenia dozującego powietrze pod ciśnieniem. Utrzymuje to otwarte górne drogi oddechowe, a dzięki temu zapobiega bezdechowi. W efekcie poprawia się jakość życia i normalizuje struktura snu. Aparat CPAP wspiera jednocześnie leczenie chorób współistniejących, osłabiając niektóre ich objawy i zmniejszając ryzyko wystąpienia powikłań.

Należy przy tym pamiętać, że bardzo istotny jest dobór odpowiedniego aparatu CPAP – maska musi być w pełni szczelna, a ciśnienie dopasowane do potrzeb konkretnego pacjenta. Doboru dokonuje lekarz specjalista.

Aparat CPAP – refundowany przez NFZ

Co istotne – aparaty CPAP są w 90% refundowane przez NFZ. Refundacja przysługuje osobom ubezpieczonym na podstawie wniosku wystawianego przez lekarza specjalistę.